Hubení a likvidace vos

Vosy dovedou otravovat, jak se patří. Užitečná, ale stejně ji nikdo nemá rád. Potřebujete pomoct s likvidací? Obraťte se na profesionální DDD firmu!

Vosa obecná (Vespula vulgaris)

Vosa je zástupce společenského blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých. Je 1,2–1,5 cm dlouhá s charakteristickým znakem černo-žlutě pruhovaným zadečkem odděleným tenkou stopkou. Královny a dělnice poznáme tak, že mají na rozdíl od vosy útočné na čelním štítku jednu velkou skvrnu.

Jaký je rozdíl mezi vosou a včelou? 

Vosa je větší než včela a silnější. Má také jiné zbarvení. U vos převládá žlutá barva, zatím co u včel černá. Včela Vám po bodnutí zanechá žihadlo, vosa ne. Včela tím pádem pomalu zemře. Vosa může žihadlo používat opakovaně.

Jsou vosy nebezpečné?

Vosa je významným druhem hlavně z důvodu agresivního chování. Každý jistě moc dobře zná, kdy v letních horkých dnech na vosu šlápl nebo ho otravovala při obědě na terase. Hlavní sezóna vos je od jara do podzimu, dle počasí.

Zdravotnická zařízení ročně navštíví kvůli bodnutí vosím žihadlem stovky pacientů. Vosí bodnutí je celkem bolestivé, ale největší riziko nese alergická reakce a to platí nejvíce zejména u dětí a starších osob, kdy pak může skončit úmrtím.

Vosa ale neškodí pouze bodnutím. Jaké jsou další rizika přítomností vos?

  • pochutnávají si na dozrávajícím ovoci,
  • budují hnízda nedaleko lidského obydlí.

Likvidace vos a hnízd

Že máte na zahradě vosí hnízdo poznáte i dle toho, že kolem Vás poletuje větší množství. Pokud Vás výskyt vos ohrožuje, doporučujeme se jich bezpodmínečně včas zbavit. Nedoporučujeme vlastnoruční hubení, raději se obraťte na profesionální firmu s několikaletými zkušenostmi.

Liikvidace vos

Bezpečná likvidace vosího hnízda:

  • likvidaci vosího hnízda provedeme i na nepřístupných místech,
  • navrhneme nejvhodnější způsob provedení likvidace,
  • veškerá místa, kde se vosy vyskytují, ošetříme pomocí insekticidních postřiků či poprašků, aplikovaných pod tlakem do hnízda,
  • zkontrolujeme a vyčistíme prostory po provedení likvidace vosího hnízda,
  • při provádění likvidace vosího hnízda klademe důraz na hygienické normy a předpisy.